גסטרו ילדים 05.05.2020

ERCP בתינוקות: האם זמינות הטיפול פוחתת?

סקר על זמינות, צורך ופרקטיקה קלינית של אנדוסקופיה אבחנתית וטיפולית של דרכי המרה והלבלב בתינוקות באירופה ובישראל

אנדוסקופיה אבחנתית וטיפולית של דרכי המרה והלבלב (ERCP - endoscopic retrograde cholangiopancreatography) אצל תינוקות הוא הליך מורכב וייחודי שדורש רמה גבוהה של התמקצעות. מאז שנת 2014 נעלמו ההזדמנויות לתחזק או לרכוש דאודונוסקופים של ERCP המיועדים לתינוקות (duodenoscopes for ERCP in infants).

בסקר שנערך בקרב מספר מרכזי הפטולוגיה אירופאיים (כולל ישראל), קבוצה רב לאומית של חוקרים ביצעה הערכה של זמינות, צורך, אינדיקציות ופרקטיקות של נהלי ה-ERCP בקרב תינוקות.

מסקר זה עולה כי ERCP לתינוקות הוא הליך שמתבצע בנפח נמוך ביותר (חציון 5 פרוצדורות בשנה) ב-14 המרכזים שמבצעים הליך זה. מאז 2014 במספר מרכזים כבר אין ERCP  תריסריון לתינוקות עקב נזק למכשיר. בנוסף, קיימים הבדלים מהותיים בין המרכזים בהתוויות, סוגי ההתערבויות שבוצעו וביצוע מעשי של הליכי ERCP אצל תינוקות.

מחברי הסקירה מסיקים כי יש צורך במאמץ מרוכז של קהילת הגסטרו-אנטרולוגיים המתעסקים בהפטולוגיה לילדים כדי להבטיח את הזמינות העתידית של ERCP תינוקות. בנוסף, הם מדגישים כי פיתוח של הסכמה לגבי ההתוויות והשימוש המיטבי ב ERCP- לתינוקות עשוי לשפר את איכות טיפולי ה ERCP- באוכלוסיה פגיעה זו.

מקור:

Koot, Bart*; Kelly, Deirdre A.†; Hadzic, Nedim‡; Gonzales, Emmanuel§; Hierro, Loreto||; Davenport, Mark¶; Keil, Radan#; Fockens, Paul**; Baumann, Ulrich†,†† Endoscopic Retrograde Cholangiopancreatography in infants, Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition: April 16, 2020 - Volume Publish Ahead of Print - Issue - doi: 10.1097/MPG.0000000000002752

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/32304552

נושאים קשורים:  לבלב,  דרכי מרה,  ERCP,  שיקוף דרכי מרה,  אנדוסקופיה רטרוגרדית,  גסטרו ילדים,  הפטולוגיה,  מחקרים
תגובות